Teknel Tarım

Defne Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Defne denilince aklımıza güzel bir kadın ismi olduğu gelir, bir bitki olduğu ve yapraklarının kullanıldığını da hemen hemen herkesin dağarcığındadır. Ayrıca hem sembol olarak hem de bir gıda maddesi olarak çok uzun zamandır insan tarihinde yer etmiş bir bitkidir defne. Anlamına, özelliklerine, kullanımına ve faydalarına dair bilmemiz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Defne Nedir?

Defne ağacı güzel kokulu yaprakları olan ve her zaman yeşil kalan bir ağaçtır. Ana vatanı Akdeniz’dir. Günümüzde dünyanın birçok bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Yurdumuzda orman köylüleri tarafından ilgili bakanlığın kontrolünde sürdürülebilirliğe dikkat edilerek toplanır. Yani doğaldır, organiktir. Çok eski tarihi kalıntılarda görülebilen defne yaprağı figürü, sağlık ve lezzet faydalarından dolayı soframızdan uzak kalmamıştır.

Defnenin Anlamları Nelerdir?

Daphne Yunan mitolojisinde nehir tanrısının kızı olan bir su perisidir. Apollon ve Eros arasında ok ustalığı konusunda çıkan bir çekememezlik sonucunda Eros, Apollon’u aşk okuyla Daphne’ye aşık eder. Daphne’yi de kurşun bir okla vurup Apollon’dan nefret etmesini sağlar. Apollon yaklaştıkça Daphne ondan kaçar. Sonunda babası kızını korumak için onu ağaca dönüştürür. Buna üzülen Apollon Daphne’yi onurlandırmak için yapraklarından taç yaparak başına takar. Müsabakaları kazananlara defne yaprağından taç takılmaya başlanır.

Bu mitolojik hikayelerle anlam kazanan defne yaprağı zaferin ve başarının sembolü haline gelir ve mimaride, sanatta, mobilyalarda kullanılmaya başlanır. Silahlı kuvvetlerimizde de kullanıldığı gibi birçok kurum ambleminde görülebilir. Defne yaprağı taç ise antik çağlarda akademisyenlere ve sanatçılara gelişmenin, başarının sembolü olarak takılmıştır.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Et ve balık yemeklerine lezzet, aroma eklemek amaçlı kullanılır. Taze veya kurutulmuş olarak yaprağı yemeklerde bir süre kaynatıldığında güzel kokusunu bırakır. Daha sonra yemeğin içinden çıkarmak gerekir. Yenilmez. Tazesinin buzdolabında saklanması uygundur. Kurutulmuş olanlar ise uzun süre serin ve kuru bir yerde saklanabilir. Tozu ve esansiyel yağının faydaları hakkında birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Latince ismi “Laurus Nobilis” dir. Bu isimle arama yapılarak bu makalelere ulaşılabilir.

Defne yaprağı yağının antioksidan ve anti bakteriyel özelliği çok fazladır. Başlıca faydaları ise;

  • Soğuk algınlığı, nezle belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur,
  • Kan şekeri seviyesinin ayarlanmasına yardımcı olur,
  • Tadı ve kokusunun sakinleştirici etkisi vardır,
  • Uykuya dalmayı kolaylaştırır,
  • Hazmı kolaylaştırır,
  • Ödem atıcı etkisiyle enflamasyonların vücuttan atılmasına yardımcı olur,
  • Ferahlatıcı etkisiyle solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olur.

Defne Yaprağı Yakmak Neye İyi Gelir?

Defne yaprağını yakma için küçük bir kasenin içine koyduğunuz kuru 3-4 yaprağı uçlarından tutuşturun. Tütsü gibi duman çıkartmaya başladığında gezdirerek odalara ve ortama yayılmasını sağlayın. Ortama hoş bir koku kattığı gibi gerginlikleri de alır. Nazar, negatif enerji gibi olumsuzlukları uzaklaştırdığı inanışı da özellikle Avrupa’da yaygındır. Arıcılıkta arıları sakinleştirmek için kullanılan tütsünün içine de defne yaprağı ve kuru portakal kabukları eklenebilir. Arıcılıkta Varoa gibi parazitlerle mücadelede kullanılan yöntemlerden biridir.

Defne Yaprağı Zehirli midir?

Normal miktarlarda kullanıldığında zehirsizdir. Fakat çoğu gıdada olduğu gibi alınan miktar, alan bünyenin özellikleri ve diğer gıdalarla etkileşimi defnenin faydalı veya zararlı olmasında etkilidir. Çok aşırı tüketildiğinde su bile insanı zehirleyebilir. Yemeklerde lezzet katıcı olarak kullanımı dışında tıbbi fayda için kullanılacaksa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

1 thoughts on “Defne Hakkında Bilmeniz Gerekenler”

Yorumlar kapalı.